20 – 26 LUTY 2023 r. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ministerstwo Sprawiedliwości w dniach 20-26 lutego 2023 roku na terenie całego kraju organizuje „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Idea tego wyjątkowego tygodnia związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada na dzień  22 lutego. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na prawa i potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem.

W dniach od 20 do 26 lutego 2023 r. osoby poszkodowane przestępstwem, w ramach  specjalnych dyżurów mogą bezpośrednio skontaktować się z Sądem, Prokuraturą, Policją oraz przedstawicielami instytucji pomagających osobom pokrzywdzonym przestępstwem, aby uzyskać potrzebną poradę czy informację.

Do oświęcimskiej komendy Policji, osoby pokrzywdzone przestępstwem o informację czy poradę mogą zwrócić się każdego dnia, jednakże w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, policjanci będą pełnić dodatkowy dyżur. 

Pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osieku w  dniach od 20 do 26 lutego 2023 r. niezmiennie pełni dyżur telefoniczny w godzinach pracy Ośrodka: pn, śr, czw. 7.00-15.00, wtorek 7.00-16.00, piątek 7.00-14.00 pod nr telefonu: 577-652-767.

Przypominamy również, że osoby pokrzywdzone przestępstwem, w celu uzyskania wsparcia i pomocy przez cały rok mogą kontaktować się z instytucjami, które udzielają wsparcia i pomocy finansowej w ramach Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W ramach Funduszu Sprawiedliwości osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać: pomoc prawną; wsparcie psychologiczne; wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego; pomoc materialną; pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową; pomoc w sfinansowaniu przejściowych problemów związanych ze zobowiązaniami czynszowymi;

W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, można skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub na adres e-mail: info@numersos.pl  lub też bezpośrednio z wybranym ośrodkiem.

Szczegóły dotyczące uzyskania pomocy można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/

Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz  pomocy dostępna jest pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa  Lokalny Punkt Pomocy       Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jego siedziba znajduje się w Oświęcimiu – Babicach przy ulicy       ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim – Chełmek, obok budynku Simech).  Telefon 504 704 933  (w godzinach przyjęć ośrodka).  Godziny przyjęć Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem: – poniedziałek 15:00 – 19:00 ;  – środa 15:00 – 19:00

Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie pełni dyżur w godzinach pracy ośrodka pod numerem telefonu 12 421 22 88.